Zlatan Ibrahimowić – Trening

Rozpoczynamy cytatem:

” I’m only happy when I’m moving, so staying in good condition comes very naturally to me. I can’t sit still. When I was young, I probably moved too much – at least that’s what my teachers would say. It probably explains why I became a professional football player.”

Zlatan jest pierwszym wymiataczem, który unika dźwigania ciężarów.

Zamiast tego weteran skupia się bardziej na treningu plyometrycznym, treningu mobilności, treningu HIIT oraz Treningu Taekwondo – w którym Zlatan ma czarny pas (honorowy).

I tutaj mała uwaga ode mnie w kierunku piłkarzy.

Rozumiem, że trening siłowy jest bardzo często traktowany po macoszemu w sportach drużynowych, co jest olbrzymim błędem.

Po pierwsze, trening siłowy może poprawić ogólną siłę i moc mięśni, co może zwiększyć zdolność piłkarza do skakania wyżej, szybszego biegania i mocniejszego ataku.

Po drugie, trening siłowy może pomóc w zapobieganiu kontuzjom u piłkarzy.

Silniejsze mięśnie i stawy mogą lepiej wytrzymać fizyczne wymagania tego sportu, zmniejszając ryzyko urazów, takich jak skręcenia, nadwyrężenia i złamania – ryzyko kontuzji może zmniejszyć się nawet o 50%, więc proszę, dźwigajcie odpowiednio ciężko.

HIIT – Trening interwałowy to jeden z najlepszych elementów, które możemy wdrożyć do sportów drużynowych, ponieważ spora część pracy w takich sportach odbywa się w interwałach, gdzie mamy nagłe przyśpieszenia i zmiany tempa gry, które następnie są przeplatane okresami spokojnej pracy. Dlatego dobrze przygotowany zawodnik musi być w stanie wytrzymać długie okresy aktywności o niskiej lub umiarkowanej intensywności (tj. wytrzymałość) i wytrzymać okresy wybuchowej intensyfikacji wysiłku meczowego.

Wdrożenie treningu HIIT do swojej rutyny może wpłynąć na poprawę takich parametrów jak:

  • Vo2 max,

  • Poprawa wydolności tlenowej,

  • Poprawa czasu trwania pracy do całkowitego zmęczenia.

Innymi słowy – pracujesz dłużej, mocniej i wydolniej.

Plyometria – Trening plyometryczny to rodzaj treningu siłowego, który skupia się na wykonywaniu szybkich i mocnych skoków, odbić i innych dynamicznych ruchów, które angażują mięśnie nóg, pośladków, brzucha i pleców.

W treningu plyometrycznym stosuje się serię eksplozywnych ruchów, które polegają na szybkim rozciągnięciu mięśni, a następnie na ich gwałtownym skurczu, co zwiększa siłę mięśni i ich elastyczność.

Trening plyometryczny pozwoli zawodnikowi skrócić czas potrzebny mięśniom na zastosowanie maksymalnej siły potrzebnej do wykonania określonego ruchu. Krótszy czas przełoży się na większą moc przy każdym skurczu mięśnia.

PT indukuje wzrost VO2 max, siły maksymalnej, prędkości sprintu, solidnego kopnięcia, wytrzymałości, zwinności, szczególnych umiejętności piłkarza i zdolności skoku pionowego u mężczyzn i kobiet w każdym wieku, zarówno u sportowców rekreacyjnych, jak i zawodowych. Dodatkowo, usprawnienia obejmują wzmocnienie mięśni i ścięgien, co przekłada się na możliwość unikania kontuzji.

Trening Mobility: Trening mobilności to rodzaj treningu, który koncentruje się na poprawie zakresu ruchu w stawach i treningu mięśni poprzez ćwiczenia z zakresu gimnastyki, jogi, tai chi czy pilatesu.

Trening mobilności ma na celu zapewnienie jakości ruchu, zapobieganie kontuzjom i bólom stawów, a także obsługę zręczności i reakcji ruchowej.

Ćwiczenia te obejmują różne techniki ćwiczeń, ćwiczenia mobilizacyjne, a także ćwiczenia siłowe, które angażują mięśnie stabilizujące stawy.

Trening mobilności może być włączony zarówno przez różne, jak i osoby nieaktywne, ponieważ poprawia działanie funkcji i ułatwia korzystanie z funkcji.

Dobra rutyna rozciągania może pomóc zminimalizować nierównowagę mięśni, zapobiegać kontuzjom, poprawić tolerancję ćwiczeń i wyniki w piłce nożnej.

Trening sportów walki: Ograniczone badania naukowe, które badały związek między sztukami walki a umiejętnościami piłkarskimi. Jednak niektóre badania sugerują, że trening sztuk walki może potencjalnie przynieść korzyści piłkarzom na kilka sposobów.

Na przykład badanie opublikowane w Journal of Human Kinetics wykazało, że 10-tygodniowy program treningowy Taekwondo poprawił zwinność, koordynację i równowagę u piłkarzy w porównaniu z grupą kontrolną. Autorzy, którzy sugerują te ulepszenia, mogą przełożyć się na lepsze wyniki na boisku piłkarskim.

Inne badanie opublikowane w International Journal of Sports Medicine wykazało, że 12-tygodniowy program treningu sztuk walki poprawił dokładność i moc kopnięć u nastoletnich piłkarzy w porównaniu z grupą kontrolną. Autorzy, którzy sugerują poprawę zdolności kopania, mogą wynikać ze zwiększonej siły nóg i lepszej kontroli nerwowo-mięśniowej.

W tym wypadku Zlatan wykorzystuje tak zwany trening przekrojowy.

Polega na wykonywaniu czynności równoległych do głównej.

Oznacza to uprawianie innego sportu, który nie jest tym samym, któremu jesteśmy oddani, ale który ma wspólne cechy motoryczne, siłowe, mentalne.

Różne badania naukowe wykazały korzystne efekty treningu przekrojowego.

Stabilność, szybkość, refleks i koncentrację można zwiększyć u elitarnych piłkarzy, stosując ćwiczenia zmieniające reakcję na boisku.

WERSJA PRO

Dostęp do
Zlatana Ibrahimović'a

( subskrypcja roczna )

97.00 PLN

Dostęp do
wszystkich Wymiataczy

( subskrypcja roczna )

697,00 

Scroll to Top