Henry Cavill – Trening

MENU WYMIATACZA

Henry Cavill – Trening

Za treningiem Henry’ego Cavilla odpowiada Dave Rienzi – profesjonalny kulturysta, który ma za sobą starty w NPC oraz IFBB. Kierunkowe działanie na trening typu split i atakowanie poszczególnych partii to jedne z najlepszych wyborów, kiedy mówimy o aspekcie hipertrofii mięśniowej ukierunkowanej na poszczególne partie.

W filmie „Men’s Health”, udostępnionym przez Cavilla i jego trenera, Dave’a Rienziego, mówi się o niektórych zasadach leżących u podstaw jego treningu. Demonstrują tam kilka kluczowych ruchów, w tym kardio na czczo, rumuński martwy ciąg, rozciąganie pleców, statyczne ukośne chwyty, wznosy boczne i naprzemienne uginanie hantli. To nie jest ustrukturyzowany trening sam w sobie, ale wybór ruchów użytych do podkreślenia filozofii treningowej Cavilla i Rienziego.

Wszystkie te ruchy są wykonywane w dobrej formie, z możliwymi do opanowania ciężarami i czasem pod napięciem – powolne podnoszenie i opuszczanie ciężaru – aby stymulować wzrost. Istnieją dobre dowody naukowe, które to potwierdzają: badania przeprowadzone na McMaster University w Kanadzie wykazały, że powolny ruch podnoszenia wykonywany aż do zmęczenia powoduje większy wzrost tempa syntezy białek mięśniowych niż ten sam ruch wykonywany szybko.

„Kolejnym kluczem do treningu Henry’ego jest naprawdę skupienie się na sile tułowia, więc to, co tutaj robimy, to statyczne ukośne trzymanie” – mówi Rienzi. „To, co on tutaj robi, to rozciąganie ramion, trzymanie mocno rdzenia i aktywowanie poprzecznych mięśni brzucha i mięśni skośnych w tym samym czasie”.

„Pomaga to w wytrzymałości, jeśli muszę w kółko kręcić scenę walki” — dodaje Cavill. „Pozwala również na ładne wybuchowe ruchy, co jest bardzo typowe dla Wiedźmina”.

Zamiast uginać sztangę, Rienzi każe Cavillowi uginać zestaw hantli, jeden po drugim, ściskając biceps i utrzymując skurcz w górnej części powtórzenia.

„To, w czym to naprawdę pomaga, to moje przedramiona” — mówi Cavill. „Ten ciągły czas pod presją… kiedy trzymasz miecz, kilka pierwszych ujęć jest w porządku, ale kiedy jesteś w Take 16 dnia i wykonujesz złożone ruchy nadgarstkami, twoje przedramię zaczyna się umierać”.

Jeśli chodzi o zachowanie szczupłej sylwetki, kluczem dla Cavill jest cardio na czczo. „Wstaję rano, piję kawę, a potem robię cardio przez pół godziny” – mówi.

Dzień zaczyna od sesji cardio, która trwa 50 – 55 minut. Z jednej strony wsparcie układu sercowo – naczyniowego, w przypadku dźwigania tak dużej masy mięśniowej oraz tak intensywnego stylu życia – układ sercowo – naczyniowy podziękuje za pracę tlenową – generuje większy wydatek kaloryczny.

Czy poranne sesje treningowe ułożone w ten sposób mają sens? Musimy patrzeć na to dwojako.

  1. Pewnie jego wymagający schemat życia i pracy utrudnia mu podzielenie tych sesji na sesje poranną i wieczorną – osobiście też wole wykonywać sesje treningowe rano, ponieważ mam spokój od wszystkiego i nikt niczego nie potrzebuje / nie chce – szczególnie jeżeli sesje treningowe wypadają o 5 rano.

  2. Po zakończonej sesji cardio – mamy posiłek, który pozwala mu uzupełnić glikogen, dostarczyć paliwa do wykonania sesji treningowej – więc możemy założyć, że taka sesja cardio nie wpływa negatywnie na jego peak performance.

Moja uwaga – zrobiłbym siłowy, wrzucił posiłek a następnie sesje cardio. Siłowy wykonany z większym zapasem energetycznym – cardio na czczo nie pali znacząco więcej kalorii, a praca na większym RPE – działa lepiej hipertroficznie plus zwiększy generowany wydatek energetyczny.

Cavill jako cardio traktuje również sprinty – wykonuje 50-jardowe (mniej więcej 50m) sprinty z 60 sekundami przerwy pomiędzy nimi – 10 sprintów. Cavill wykonuje dwie sesje takich interwałów w tygodniu.

Oprócz tego dołóżmy do jego aktywności treningi sportów walki np. BJJ, czy treningi kaskaderskie w trakcie przygotowań do roli w filmie np., trening z mieczem do roli Geralta. To w naszym równaniu dostajemy bardzo wysoki poziom aktywności fizycznej – który wyjaśnia sens wysokiej podaży białka i wysokiej podaży węglowodanów.

Mamy przekrojową pracę siłową, siłowo – wytrzymałościową i pracę cardio.

 

WERSJA PRO

Dostęp do
Henrego Cavilla

( subskrypcja roczna )

97.00 PLN

Dostęp do
wszystkich Wymiataczy

( subskrypcja roczna )

697,00 

Scroll to Top