Dana White- Trening

MENU WYMIATACZA

Dana White- Trening

Dana White jest absolutnie fanem bardzo podstawowych ruchów w swoim treningu.

Zacznę od cytatu:

„Stary musisz zatrudnić trenera personalnego. Trener personalny to prawdziwy game changer w tym co i jak robisz”

Dana White zdradza jedną z tajemnic i sekretów optymalnej, dobrej sylwetki, czyli praca z kimś, kto kuma, jak działa twoje ciało oraz jak optymalizować to, co jest potrzebne Tobie.

Po wprowadzeniu diety ketogenicznej, czyli tego, o czym mówiliśmy sobie w punkcie 1, widzimy u Dany również trochę zmian w stylu treningu.

To co Gary Brecka zrobił z treningiem i z rzeczami związanymi z tym, jak sam Dana powinien funkcjonować – to realnie wprowadzenie sporej ilości treningu cardio, który do tej pory był mocno zaniedbywany przez Danę.

Zdecydowanie skoncentrował się na mocnym, solidnym dźwiganiu, co też widzieliśmy po jego sylwetce. Szczególnie był taki moment, tak jak wspomniałem wcześniej, że te wyniki badań wskazują faktycznie na to, że mógł nadużywać trochę PEDów, czyli sterydów androgenno-anabolicznych.  

Natomiast był taki moment, że on stał się naprawdę olbrzymi, czyli to dźwiganie było mega solidne. Szczególnie, biorąc pod uwagę fakt, że mocno inspiruje się The Rock’iem – jeżeli chodzi o trening siłowy.

Natomiast Gary dołożył do rutyn jeden z najważniejszych elementów treningów, czyli cardio.

Cardio to oczywiście wsparcie układu sercowo naczyniowego. Także poprawa krążenia, ponieważ trening LISS, czyli ten trening w zone 1 i zone 2, zwiększa przepływ krwi i tlenu do mięśni, co pomaga w regeneracji, zmniejszenia ryzyka urazów oraz w lepszym funkcjonowaniu serducha, które w przypadku Dany było mocno obciążone przez chociażby zaburzenia lipidogramu. Oczywiście stąd trening cardio również wpływa na poprawę lipidogramu oraz poprawę parametrów gospodarki cukrowej.

Kolejny element to oczywiście generowanie wydatku kalorycznego, czyli w momencie, kiedy do solidnego dźwigania (solidne dźwiganie nie zawsze jest skorelowane z wysokim wydatkiem energetycznym – należy to zaznaczyć), dołożyliśmy kolejny czynnik generujący duży wydatek energetyczny, czyli godzinę lub półtorej godziny treningu tlenowego dziennie, który może generować deficyt rzędu 600/700 nawet 900 kalorii, kiedy jesteś dużym, korpulentnym mężczyzną, tak jak Dana White. W połączeniu z deficytem, który był generowany przez chociażby dietę, na którą został wprowadzony, to dało właśnie tak spektakularne rezultaty jak 13 – 14 kg w 6-7 tygodni pracy.

Kolejnym elementem jest wprowadzenie treningu interwałowego – czy to poprzez zastosowanie odpowiedniej pracy na worku, czy poprzez wprowadzenie innych  interwałów np. praca na Air Bike.

Trening interwałowy skorelowany jest z poprawą Twojego poziomu VO2max, a ten jest istotnie skorelowany z długowiecznością. Jeżeli nam zależy na tym, aby wpływać również na długowieczność i funkcjonowanie naszego organizmu, to praca w strefie trzeciej, czwartej i piątej jest równie istotna jak praca w strefie pierwszej i drugiej, a już zdecydowanie praca w strefie czwartej i piątej raz na jakiś czas, 1-2 razy w tygodniu będzie robiła niesamowitą robotę, jeżeli chodzi o twoje zdrowie.

Numer 3 : Trening siłowy

Jeżeli chodzi o trening siłowy samego Dany, to:  

  • większa siła mięśniowa, czyli regularne treningi siłowe prowadzą do zwiększenia siły mięśniowej;

  • poprawa gęstości kości;

  • wspomaganie wydatku energetycznego – zaznaczam, że wydatek energetyczny, który jest generowany przez trening siłowy, może być często mniejszy niż ten, który nam się wydaje, że realnie jest generowany;

  • kontekst utrzymania masy mięśniowej, czyli w momencie, kiedy wchodzimy w głęboki deficyt i mamy trening siłowy oraz wysoką podaż białka (to wiemy z punktu związanego z dietą) oraz do tego dochodzą jeszcze sterydy androgenno-anaboliczne, to nawet głęboki deficyt powoduje, że tracimy sporo tkanki tłuszczowej, utrzymujemy sporo masy mięśniowej albo minimalizujemy jej spadek. Jednocześnie w momencie, kiedy mamy dobrze zoptymalizowane PEDy, czyli performance enhancing drugs, i dodatkowo odpowiednią podaż białka oraz dobry trening siłowy, to jest duża szansa, że zachodzi proces rekompozycji nawet u osób, które są w treningu całe życie, bo to, że jesteś w treningu całe życie nie znaczy jednoznacznie, że trenujesz dobrze, ciężko i optymalnie;

  • kontekst związany ze zmniejszeniem ryzyka śmierci, ponieważ dźwiganie pomaga w zdrowym starzeniu się poprzez zachowanie siły mięśni. Siła uchwytu jest skorelowana z ryzykiem śmiertelności z powodów wszelakich.

No i oczywiście, jeżeli chodzi o kontekst samego boksu, to boks również jest mieszanką pracy tlenowej i beztlenowej, czyli mamy tak zwaną pracę w sferach mieszanych, która również będzie generowała spory wydatek energetyczny, a Dana White bardzo długo trenował boks oraz bardzo lubi boksować, więc zakładam, że ten boks również w jego rutynach się pojawił.

Jak sam mówił w wywiadach, również raz w tygodniu robi trening oparty o stacje.

Jest to trening relatywnie związany z crossem – oczywiście to, co on robi u siebie, nie jest typowym crossfitem. To również jest praca, w której prawdopodobnie spędza sporo czasu w strefie 4 i 5, czyli właśnie te elementy, które poprawiają VO2max i jednocześnie generują spory wydatek energetyczny, ponieważ treningi obwodowe oparte o pracę właśnie w strefach mieszanych albo beztlenowych będą mocno wpływały na pracę w wysokich zakresach HR, a to będzie wpływało na wysoki wydatek energetyczny – szczególnie, jeżeli są długie i ciężkie.

WERSJA PRO

Dostęp do
Dana White'a

( subskrypcja roczna )

97.00 PLN

Dostęp do
wszystkich Wymiataczy

( subskrypcja roczna )

697,00 

Scroll to Top