Conor McGregor – Trening

 

Podstawa MMA – czyli treningi sportów walki.

Tak jak wspomniałem wcześniej, MMA jest triathlonem sportów walki – więc znajdziemy tutaj dużo pracy parterowej – czyli praca nad jiujitsu, praca zapaśnicza oraz cała praca pod kątem sportów uderzanych – czyli boks, MT , kickboxing. Jak powiedział legendarny Julio Ceaser, założyciel GFT teamu – czyli jednego z najlepszych teamów BJJ na świecie, który pod swoją egidą ma takich zawodników jak Bruno Malfancino , Ricardo Evangelista, Rodolfo Vieria: „Jeżeli chcesz być dobry w BJJ, trenuj BJJ” – idąc tym tokiem myślenia, jeżeli chcesz być dobrym zawodnikiem sportów walki – główny nacisk kładź na sporty walki.

I tutaj cytaty Kavanahga, czyli Headcoacha McGregora:

„Sesje treningowe zazwyczaj opierają się na doskonaleniu jego umiejętności w mieszanych sztukach walki, w tym pracy z padami, kopaniach, jiu-jitsu i wielu innych”.

„Trening, który wykonujemy, jest lekki lub średni, ale dużo i często. Nigdy nie mieliśmy podejścia polegającego na super ciężkim treningu; po prostu jesteś zbyt zmęczony i wypalony. Wolimy inteligentny, lekki trening, podczas którego mózg jest zawsze włączony, od bezmyślnego ciężkiego treningu.”

Sesje sportów walki są zaprojektowane tak, aby doskonalić umiejętności Connora, a sesje siłowe i wytrzymałościowe tak, aby uzupełniał swoje braki odpowiednim programem treningowym.

  1. Trening siłowy – szczególnie w ostatnim okresie od złamania nogi w walce z Dustinem Poirerem widzimy Connora, który zdecydowanie częściej dźwiga – co też jest powodem jego monstrualnej przemiany ( czy tylko ?).

Tutaj musimy się na chwilę zatrzymać.

Trening siłowy bardzo często w kontekście sportów walki jest traktowany po macoszemu – co jest olbrzymim błędem, ponieważ wiele elementów treningu siłowego istotnie przekłada się na finalną formę jaką zawodnik wnosi do oktagonu.

Obserwując urywki z treningu McGregora możemy zauważyć:

  • Sporo pracy na wolnych ciężarach – „Używam ich do jednoczesnego budowania siły i równowagi w ćwiczeniach takich jak martwy ciąg na jednej nodze i przysiady pistoletowe. Wykonuję ruchy, które wykorzystują całe ciało i masę ciała dla uzyskania mocy – podciągnięcia w martwym zwisie, umięśnienia, burpees, stanie na rękach. Stanie na rękach z unoszeniem i unoszeniem nóg jest również świetne dla rdzenia i równowagi.”

  • Praca nad wzmacnianiem Core – czyli mięśni głębokich i tutaj ciekawostka – praca na wolnych ciężarach i robienie takich ćwiczeń jak martwe ciągi, siady czy overheadpress – również aktywują core.

  • Sporo pracy gimnastycznej – ten element treningu jest szczególnie istotny po złamaniu – aby wzmocnić uszkodzone struktury i nadbudować odpowiedni pancerz mięśniowy, który będzie chronił daną kość przed odnowieniem kontuzji.

  1. Trening wytrzymałościowy – czyli ten, o którym dietetyk McGregora mówił jako „czerwone strefy” – praca w Zone 5, czyli praktycznie w zakresach tętna maksymalnego – po to , aby przesuwać progi mleczanowe i przygotować organizm zawodnika do wyniszczającej wojny. Tutaj widzimy Connora pracującego np. na ergometrze czy piekielnym narzędziu jakim jest AirBike.

Co ciekawe, przed walką z Diazem, McGregor mówił:

„Trening to dla mnie nie tylko stała godzina na siłowni – ruszam się o każdej porze dnia i nocy. Czuję to, kiedy muszę trenować i robię to, co czuję, że muszę. Nie mam obsesji na punkcie jednego stylu czy jednej umiejętności. Wygląda na to, że ludzie mają obsesję na punkcie czasu, liczb i ciężarów, a ja mam obsesję na punkcie wygrywania. Jem, śpię i trenuję oddychanie.”

Jednak po walce stwierdził, że przegrał nie umiejętnościami, lecz zasobami tlenu, po tym zbudował system McGregor fast, który opiera się na pracy interwałowej i przeplataniu różnych stref pracy – od tlenu po pracę beztlenową, aby zwiększać swoją wydolność.

Co ciekawe – obóz przygotowawczy do UFC 202 (czyli rewanżu z Diazem) był bardzo kosztowny. „Z siłowniami, samochodami, transportem, lotami, zakwaterowaniem – szacuję, że mówimy tu o obozie za 300 000 $” – powiedział McGregor. Ostatecznie rachunek w wysokości 300 000 USD był tego wart. Wytrzymałość i planowanie gry McGregora w walce z Diazem uległy zauważalnej poprawie, a następnie wygrał 5-rundową wojnę przez bliską decyzję, ustawiając go do zdobycia tytułu wagi lekkiej na UFC 205.

  1. No i element 4, z którego znany jest jeden z najbardziej charakterystycznych ruchów Connora Mcgregora – czyli trening movement, który Connor wykonywał pod okiem Ido Portala – czyli twórcy systemu movement, który opiera się na założeniu, że ruch jest fundamentalną częścią bycia człowiekiem, a nasz nowoczesny styl życia doprowadził do odłączenia się od naszych ciał i braku różnorodności ruchu.

Trening składa się z szerokiej gamy wzorców ruchowych i ćwiczeń, w tym gimnastyki, sztuk walki, tańca i akrobatyki. Nacisk kładziony jest na rozwój siły, mobilności, elastyczności, równowagi, koordynacji i ogólnej zdolności ruchowej poprzez różnorodne ćwiczenia i progresje. Ido Portal podkreśla znaczenie jakości ruchu nad jego ilością i zachęca osoby do odkrywania swojego fizycznego potencjału poprzez poruszanie się w nowatorski i wymagający sposób.

Jednym z charakterystycznych elementów tego systemu jest popularny „taniec rękoma”, który wykonuje Connor w oktagonie, a który ma bardzo sensowne zastosowanie.

Czyli cały patent w tym tańcu polega na tym, że te ruchy rąk mogą  służyć celom typowo  praktycznym, nie tylko jako element Connorowego HAKA (czyli tańca wykonywanego przed meczami rugby przez np. rdzennych mieszkańców nowej Zelandii), ale równie jako element rozgrzewający jego mięśnie i stawy, poprawiający przepływ krwi i krążenie oraz pobudzenie czasu reakcji i koordynację ręka-oko.

Connor zaczął pracować z Ido przed walką z Aldo i materiały, które ówcześnie publikował spotkały się z bardzo dużym wyśmiewaniem i były porównywane do „szamanizmów” – jednak jak zobaczycie na tym materiale, sporo elementów z movementu Connor przerzucił do swoich rutyn treningowych, i co więcej, uczynił z nich swój znak rozpoznawczy – jak na marketingowego geniusza przystało.

WERSJA PRO

Dostęp do
Conora McGregor'a

( subskrypcja roczna )

97.00 PLN

Dostęp do
wszystkich Wymiataczy

( subskrypcja roczna )

697,00 

Scroll to Top